V několika příštích rubrikách Vám připomeneme historii mariáše v Předbořicích, vzpomeneme mariášníky let minulých i nynějších a připomeneme, že zábava není jen při TV programu a planém plkání u piva!
S nápadem založit Spolek mariášníků v Předbořicích přišel na podzim 2005 pan František Hroch a společně s panem Jiřím Kloudem tento nápad uvedli do života. Důvod? Nebyla to snaha o jakési spolkaření, ale potřeba zapojit místní hráče do organizace turnajů v mariáši.
Takže něco o turnajích. V Předbořicích se tyto turnaje konají každý rok o pouti a to od roku 2002. Kromě Předbořic se turnaje každý rok konají v Kovářově, Zahořanech a Lašovicích. Celkový vítěz těchto turnajů získá Pohár starosty Kovářova! Všichni hráči mariáše to berou jako ocenění a uznání. Jistě někdo namítne, že mariáš je hazardní hra. S tím ale nemůžeme souhlasit! Ano, hrajeme o peníze, ale představte si, že i dneska hrajeme mariáš "šesťákový", přičemž dvacetihaléře již několik let neplatí! Uvažte, co jsou naše prohrané "šesťáky" proti prosázeným a prohraným penězům v automatech! Historie mariáše jistě nepamatuje, že by někdo hraním mariáše zbankrotoval. Tak jakýpak hazard!
Když už jsme u vlastní hry mariáš, připomeneme několik údajů o této hře. Mariáš se prý hraje 260 let a podle některých pramenů jej hraje u nás asi 30 tisíc hráčů. Počet hráčů se ale dá těžko zjistit. Registrovaní hráči jsou snad jen hráči hrající soutěž v licitovaném mariáši.
Mariáš se hrál ve všech dobách, nebyl nikdy zakázaný. Naopak. Např. za okupace se hrál více než v dobách míru. Hraje se ve všech vrstvách společnosti. Hrají jej intelektuálové stejně jako dělníci, doktoři, stejně jako zedníci. Hra jednoduchá není. Vyžaduje od mnoha jiných karetních her logický úsudek, paměť, schopnost improvizovat, předvídat, kombinovat a hlavně - těžko se v ní dá "švindlovat".
A nakonec si musíme trochu "poplakat". Chybí nám hráči. A to nejen mladí. Nechcete si s námi mariáš, tzv. karetní šachy, zahrát?!